ZEMENES



PAR ZEMENEM

 Zemenes ir lielisks C vitamīna, mangāna, kālija, joda, folijskābes, magnija, vara, B2, B5, B6 un K vitamīna avots. Bet spilgti sarkano krāsu zemeņogām, izrādās, piešķir tajās esošie antociāni, kas darbojas kā antioksidanti.

Tās ir dabiskas vielas, kas aizsargā šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem un tos neitralizē. Pateicoties bagātīgajam sastāvam, zemenes ieteicams uzturā lietot gan kā profilakses, gan dziedniecības līdzekli daudzu slimību gadījumos, pirmkārt, kā sirds slimību profilakses līdzekli. Gardās zemeņu ogas palīdz arī uzlabot redzi un var pasargāt no mākulas deģenerācijas, kas ir galvenais vājas redzes cēlonis cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Lai gūtu pozitīvu rezultātu, zemeņu porcija jāapēd vismaz trīs reizes dienā, ieteicams – kopā ar citiem augļiem un ogām.Zemenes dēvē arī par dabas nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli, jo tās spēj mazināt iekaisumu un sāpes. Cītīgi liekot tās uz kārā zoba, izdosies samazināt risku saslimt ar reimatoīdo artrītu, jo zinātnieki pierādījuši – cilvēkiem, kuri lieto ar C vitamīnu bagātus produktus, šī slimība attīstās trīs reizes retāk. Tāpat zemenes ļoti ieteicamas arī reimatoīdā un osteoartrīta, kā arī astmas un aterosklerozes slimniekiem. Savukārt folijskābe, kas ir zemeņu sastāvā, ir svarīga sarkano asins šūnu ražošanas procesā. Pietiekams folijskābes daudzums organismā pasargā no mazasinības jeb anēmijas. Īpaši svarīga folijskābe ir grūtniecēm un sievietēm, kas vēlas ieņemt mazuli. Bet balastvielas, kas ir zemenēs, uzlabo gremošanas procesu, samazina toksisko vielu iedarbību, palīdz asinīs sarukt holesterīna līmenim.
Zemeņu ogas uzturā vislabāk lietot svaigas, jo, tās karsējot, strauji sarūk C vitamīna daudzums. Taču dziedniecības nolūkos var lietot ne tikai ogas. Dziedniece, gaišreģe Maija Kalniņa iesaka vākt meža zemeņu lapas, ogas un saknes, spiest sulu vai gatavot tēju vai novārījumu. Dārza zemeņu lapas un saknes dziedniecības nolūkos viņa neiesaka izmantot. Meža zemeņu lapas jāvāc ziedēšanas laikā maijā vai jūnijā vai rudenī, jo šajā laikā tajās ir mazāk miecvielu. Tējai, kas gatavota no rudenī vāktām lapām, garša būs patīkamāka, krāsa – piesātinātāka. Vispirms lapas 3 – 3,5 stundas apvītina ēnainā vietā, tad ritina, līdz kļūst mitras un lipīgas. Ievieto kartona kastītē, pārklāj ar mitru drānu un atstāj uz 7 – 9 stundām. Pēc tam izklāj plānākā kārtā un siltā vietā ļauj izkalst. Saknes labāk rakt vēlā rudenī vai agrā pavasarī. Ogas kaltēšanai jālasa no rīta, kad nogājusi rasa, vai dienas beigās pirms rasas parādīšanās.
 Avots:
www.la.lv/kas-vertigs-zemenes-2/
________________________________________________________________________________
 Zemene samazina sirds un asinsvadu slimību rašanās risku
Tādas īpašības zemenei ir vairāku iemeslu dēļ. Neskaitot jau pieminētos antioksidantus, skābes un C vitamīnu, zemenēs ir arī daudz magnija un kālija. Šim sastāvam ir liela nozīme asinsspiediena normalizēšanā, kā arī cīņā ar tūsku, ko arī var provocēt paaugstināts arteriālais spiediens. Zemenes palīdz uzlabot arī vielmaiņu un neļauj uzkrāties holesterīnam asinīs.
Zemeņu uzglabāšana
Istabas temperatūrā zemenes saglabā savas labās īpašības vien uz dažām stundām. Tāpēc vislabākā uzglabāšanas vieta būs ledusskapis. Iespēju robežās  - nulles grādos vai atsevišķā nodalījumā. Bet nu saldētavā. Pirms ogu likšanas ledusskapī, nekādā gadījumā tās nemazgājiet, un nenoņemiet arī to zaļumus, tā ogas ilgāk būs svaigas. Lieciet sausā traukā, pārvelciet to ar pārtikas plēvi. Tā zemenes var uzglabāt 2 dienas. Pēc tam tās sāks zaudēt savas labās īpašības. Ilgākai uzglabāšanai - līdz 6 mēnešiem, var izmantot saldētavu.
______________________________________________________________

       Zemenes ir augs, ko var stā­dīt vi­su se­zo­nu, ta­ču jā­ska­tās, kad ir pie­e­ja­mi stā­di.
Ze­me­nes var dro­ši stā­dīt au­gus­tā, septembrī. Ja nā­ka­ma­jā ga­dā vē­las la­bu ražu, vis­la­bāk bū­tu bi­jis šo dar­bu pa­veikt jau jū­li­jā.

Labas kvalitātes, saldas zemenes un zemeņu stādi, Zemenes tiek audzētas  ar mīlestību. 
Atrodamies Talsu novadā, Laucienē. Būsiet laipni gaidīti!

Stādus izsūtam ari pa pastu. Pieejamas šķirnes un šķirņu apraksti, kā arī piegādes variantus var skatīt mūsu wix vietnē    Parastais dārzs/zemenes